تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 9, 2023 2:23 ق.ظ

آیا تعمیر هد امکان پذیر هست ؟؟!!

سوالی که بسیاری از مشتریان از ما میپرسند اینست که آیا هد دستگاه چاپ قابل تعمیر هست یا خیر ؟

در انواع هد هایی که در بازار وجود دارد تقریبا با یک سیستم تکنولوژی درست شده و تنها از چند کشور مادر که تولید کننده این تکنولوژی هستند پخش می شود و وارد جهان چاپ میشوند .

اولین کشور سازنده هد کشور انگلیس هست با هد با نام اختصاری zaar که در ایران در دهه 70 وارد ایران شد . البته امروزه این هد از طرفدارای کمتری برخوردار است زیرا نسبت به رقبای خود کمی فاصله گرفته . کشور ژاپن نیز تولید کننده برند معروف کونیکا و اپسون و ریکو  هست که بیشترین فروش را در ایران دارد . کشور امریکا دارند برند اسپکترا هست و … 

پرس کارخانه ای هد 

تمامی هد ها فقط بوسیله دستگاههای مخصوص و فقط در کارخانه بسته میشوند و پرس روی آن صورت میگیرد ، بسته شدن هد بخاطر داشتن نازل هایی که با تکنولوژی نانو ساخته شد و بسیار ریز است با دستگاههای مخصوص انجام میشود و به هیچ عنوان نمیتوان مانند روز اول هد را بست .

بسته به نوع هد تعداد نازل ها و مدل چینش نازل ها متفاوت است به عنوان مثال زار 128 دارای دو ردیف نازل 64 عددی هست که بصورت موازی بالا و پایین همدیگه قرار گرفته و در هد مثلا کونیکا 1024 شامل دو ردیف 1024 تایی نازل هست بنا بر هیمن تعداد نازل ها عرض و ارتفاع هد هم تغییر میکند . 

آیا میشود هد را بازکرد و تعمیر کرد 

فقط در هد زار 382 میتوان هد را باز کرد و در صورت امکان یک ردیف از هد را غیر فعال کرد و از دیف دوم هد استفاده کرد ولی نکته مهم این است که هد سوخته و نازل سوخته در هیچ هدی را نمیتوان تحت هیچ تکنولوژی احیا کرد و درستش کرد . 

هد کونیکا را که بیشترین طرفدار را دارد به هیچ عنوان نمیتوان حتی هد را بازکرد چه رسد تعمیر آن و ادعا تعمیر هد کونیکا که امروزه بسیار شاهد آن هستیم بسیار ادعای کذب و بی اساسی است. 

 

فرق نازل سوخته و نازل گرفتگی 

در هد کارکرده دستگاهی وجود دارد بنام الترا سونیک ، این دستگاه بوسیله جریان الکتریسه و مایع حلال سالونت میتوان مقداری از گرفتگی هد را برطرف کند یا به اصطلاح هد را احیا کند که الته درصد باز کردن این گرفتگی ها در هد ها متفاوت است مشاهده شده در بعضی از هد ها تا 70 درصد و در برخی کمتر از 10 درصد تاثیر داشته .

ولی نازل سوختگی که شناسایی و تفاوت آن با گرفتگی هد در اینست که در زمان تست نازل وقتی یک ردیف کامل چاپ نزند و در هر بار تست تکرار شود هد دچار سوختگی نازل شده و هاچ کاری نمیتوان برای این هد انجام داد و جای خالی نازل سوخته در تمامی چاپ خواهد آمد .

نگهداری هد 

مهمترین عامل در کیفیت چاپ ما داشتن هد سالم و به اصطلاح هد صد در صد است . هد آکبند دارای صد در صد نازل باز و بدون گرفتگی هد است و نکته قابل توجه اینه که یک هد صد در صد با نگهداری دریت میتواند بالای 5 سال چاپ اولیه را به ما بدهد فقط با نگهداری درست از هد . نگهداری هد یعنی شتشوی هفتگی ، گپ درست هر شب ، زدن چاپ بالا ، استفاده از جوهر با کیفیت بالا ، دمای مناسب ، استفاده از فلت و سوکت مناسب و مخصوص هر هد ، استفاده از سرعت بالا و پایین ، فشار زیادی به هد نیاوردن و … میتواند در سالم نگه داشتن هد بسیار موثر باشد . 

ولتاژ هد 

یکی دیگه از تشخیص های سالم بودن هد میزان ولتاز هد است در بضی از هدهای کاکرده با اینکه شاهد تست نازل صد در صد هستیم ولی در ادامه خواهیم دید که کیفیت هد با تست نازل تفاوت دارد و این علت بالا بردن بیش از حد مجاز ولتاز هد است و نشان دهنده کاکرد بالای هد و به اصطلاح هد خسته ای را نشان میدهد . به عنوان مثال هد کونیکا 512 نهایتا باید ولتاژی تا عدد 16 داشته باشد و بالای آن مشخص میکند که این هد قابل اتکا نیست و قطعا در طول مدت چاپ کیفیت مطلوب و سرعت خوبی را به ما ارائه نمیدهد.

بالا بردن ولتاژ هد تا حدی بدرد کار میخورد ولی نباید خیلی با این روش دستگاه با دستگاه چاپ بنر خود کا کنیم و باید به فکر هد جایگزین بود