تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 5, 2023 3:46 ب.ظ

استوک اروپا یا ایران کارکرد ؟ سوالی که این روز ها برای خیلی ها پیش می آید 

 

 

میخواهیم به این مسئله بپردازیم که استوک اروپا و ایران کارکرد چیست و از همه مهمتر چگونه بتوانیم این مهم را تشخیص دهیم . 

استوک اروپا 

در ایران یه علت تحریم های چندین سال گذشته و افزایش وحشتناک دلار نسبت به واحد پول کشورمان تمامی خرید و فروش های دستگاههای کپی و چاپ بنر و اغلب ماشین آلات چاپ و اداری را دست دوم ( استوک ) تشکیل داده ، به عنوان مثال دستگاه کپی کونیکا مینولتا 452 را میتوانید با قیمت 13 میلیون بصورت استوک تهیه کنید که همین دستگاه با قیمتی معادل 48 میلیون تومان بعد از یک ماه بدستتون خواهد رسید . 

همانطور که گفتیم به علت همین تفاوت قیمت در دستگاه آکبند و دست دوم متقاضیان را اجبار به حرکت به سمت دست دوم کرده است . البته با اینکه این موضوع اصلا خوشایند نیست ولی نتوانسته مانع کسب و کار در صنعت چاپ بشود زیرا با واردات و خدمات و تامین قطعات درست میشود از دستگاه دست دوم هم استفاده درستی کرد . 

حالا نکته مهم در ارتباط با موضوع ما این است که اصلا استوک اروپا چی هست ؟ 

کلمه استوک در معنی زبان ما یعنی دستگاههایی که در کشور مادر دیگر تولید نمیشود و از خط تولید خارج شده را استوک میگویند که بسیاری از افراد شاید 90 درصد از همکار ها حتی اشتباها کلمه استوک را دست دوم تلقی میکنند که این کاملا غلط است . و متاسفانه باید گفت که جدیدترین دستگاههای وارد شده در کشور ما که با قیمتهای چند ده میلیونی و حتی چند صد میلیونی به فروش میرسه در کشورهای دیگر چند سالی هست که از رده خارج شده .

حال  بپردازیم به استوک اروپا /ف در دستگاه های چاپ مخصوصا دستگاه های کپی شما این کلمه را زیاد خواهید شنید و یا میشنوید که آیا دستگاه استوک اروپا هست ؟

در صنف ماشین های اداری و در اتحادیه صنف به دستگاهی که مستقیم وارد شده باشه و دارای قطعات فابریک باشد و در ایران اصلا کار نکرده باشد را دستگاه استوک اروپا میشناسند که تشخیص این موضوع در اکثر مواقع توسط تکنسین صورت میگیرد . 

تفاوت قیمت استوک اروپا با ایران کارکرد 

برای خرید دستگاه چاپ بنر یا دستگاه کپی یا هر دستگاه چاپی که دارای استوک اروپا و ایران کارکرد هست باید بسیار دقت کنید تا بتوانید تشخیص درستی در انتخاب محصول مورد نظر خود داشته باشید زیرا همانطور که گفتیم دستگاه استوک اروپا به خاطر کارکرد کمتر و داشتن قطعات فابریک و اصل از لحاظ قیمت تفاوت بسیار زیادی با دستگاه ایران کارکرد دارد که متاسفانه تشخیص این موضوع سخت و سوء استفاده از این مسئله بسیار بسیار زیاد است طوری که همین مسئله برای بسیاری تبدیل به دکانی برای غارت کردن جیب های مشتریان نا آگاه شده است . 

ایران کاکرد چیست ؟

دستگاهی را که مدت زمان طولانی از واردات ان به ایران گذشته و در ایران کارکرد مداوم داشته را دستگاه ایران کاکرد میگویند که اصلا دستگاه قابل اعتمادی نخواهد بود متاسفانه . 

زیرا در ایران و خارج از ایران در سرویس و نگهداری دستگاههای چاپ تفاوت از زمین است تا آسمان ، بطور مثال در کشوری مثل دبی دستگاه کپی بصورت آکبند در شرکتی نصب و راه اندازی مشود و بصورت اتوماتیک وار پس از یک سال آن دستگاه جای خود را با دستگاهی جدید تر عوض میکند که تازه در اون یکسال هم دو مرتبه دستگاه جنرال سرویس خواهد شد آن هم نه مانند ایران بلکه قطعات بصورت یونیت کامل تعویض میگردد با قطعات فابریک و جدید . در حالی که در دستگاه ایران کارکرد به وفور میتوانید آثار چسب و وصله پینه های فراوانی را که هنر تکنسین ها برای هزینه کمتر است را مشاهده کنید و در دستگاه ایران کارکرد قطعات فابریک که دارای قوام و کارکرد بالایی هستند وجود ندارد و از قطعات نا مرغوب ولی ارزان چینی استفاده میکنند که پر واضح هست که چنین دستگاهی با این مشخصات هم از لحاظ قیمت بسیار باید پایین تر از استوک اروپا باشد و هم اصلا دستگاه قابل اعتمادی نخواهد بود.

 

 در آخر باید به این ضرب و المثل انگلیسی توجه فراوانی کرد : آنقدر پولدار نشدم که جنس بد بخرم