تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 6, 2023 2:28 ق.ظ

رنگ یا جوهر دستگاه بنر بسیار در سالم ماندن هد ها و تاثیر مستقیم در کیفیت چاپ شما دارد.

 رنگ در دستگاههای مختلف متفاوت است زیرا رنگ باید مناسب آن هد سوار بر دستگاه باشد برای مثال دستگاهی با هد کونیکا 512 باید رنگی مناسب با پیکولیتر هد کونیکا 512 داشته باشد که حالا در ادامه راجع به پیکولیتر بیشتر توضیح خواهیم داد. رنگ در دستگاه چاپ بنر بسیار اهمیت دارد و میتواند در صورت مناسب نبودن باعث خرابی دستگاه شما شود ، عوامل گوناگونی وجود دارد که میتوان تشخیص داد رنگ مورد نظر مرغوب هست یا خیر که به چند تا از مهمترین آنها میپردازیم .

برای اینکه بتوانیم انتخاب درستی در خرید جوهر داشته باشیم باید اطلاعاتی از هدها با تعداد نازل و پیکولیتر آن داشته باشیم برای همین ما بطور مختصر توضیحاتی در ارتباط با هد خدمت شما عرض می نماییم. هد دارای نازل میباشد نازل به سوراخ های زیر هد که  رنگ از آنها پاشش میکند را نازل میگویند و به قطر نازل ها پیکولیتر میگویند . ما توضیح مختصری در ارتباط با نازل و پیکولیتر خدمتتون عرض میکنیم تا بتوانید رنگ مناسبی را برای دستگاه خود انتخاب کنید . تعداد نازل هرچه بالاتر باشد یعنی میزان پاشش رنگ افزایش می یابد و همین قضیه باعث میشه سرعت چاپ بالاتر رود پس هرچه تعداد نازل هد شما بیشتر باشد سرعت چاپ نیز بیشتر خواهد شد ، و هرچه قطر نازل هد کمتر باشد کیفیت چاپ بهتر خواهد بود و احتمال گرفتگی هد بالاتر خواهد رفت.

برخی از هدهای موجود در بازار با توجه به اولویت سرعت و کیفیت چاپ در زیر ذکر شده است:

  1. هد کونیکا 1024 : تعداد نازل 1024 عدد مقدار پیکولیتر 14 
  2. هد کونیکا 512 : تعداد نازل 512 عدد مقدار پیکولیتر 42
  3.  هد زار 382 : تعداد نازل 382 عدد مقدار پیکولیتر 35
  4. هد زار 128 : تعداد نازل 128 عدد مقدار پیکولیتر 60 

پس علت آنکه رنگ هد زار 128 به هد کونیکا 512 نمیخورد بخاطر غلظت رنگ و مقدار متفاوت پیکولیتر در هدها هستش زیرا غلظت رنگها به گونه ای است که مناسب با تعداد نازل و مقدار پیکولیتر هدها ساخته شده و اگر این میزان غلظت کم یا زیاد شود میتواند در درجه اول کیفیت چاپ را تحت تاثیر قرار دهد و در آینده نچندان دور تاثیرات مخربی روی هد دستگاه شما داشته باشد. حال ما میدانیم که برای انتخاب جوهر مناسب باید جوهری را انتخاب کنیم تا با هد دستگاه ما سازگاری داشته باشد .

عوامل نگهداری از رنگ

جوهر استفاده شده در دستگاه چاپ بنر

انتخاب جوهر و خرید آن در چاپخانه‌ها یکی از نکات بسیار حائز اهمیت می‌باشد زیرا استفاده از جوهری با کیفیت کم، ماشین بنر را خراب می‌کند و خسارات و هزینه‌های بیشتری را برای صاحبان آن فراهم می‌کند. هنگام کار با جوهر، علاوه بر مساله سالم ماندن محیط زیست، سلامت فرد نیز از موضاعات بسیار مهم و قابل ملاحظه است. تولید کنندگان جوهر دستگاه چاپ بنر باید از استانداردی واحد به نام OSHA پیروی کنند و هرگز مواد سمی را در جوهر خود به کار نبرند و به جد از استفاده آن کاملا پرهیز نمایند. مرکب‌‎های شناخته شده‌ در بازار مانند فلکسو و گراور، جوهرهایی می‌باشند که در آن‎ها از مواد مضر استفاده شده است، این مواد مضر جیوه و سرب می‌باشند که از مضرترین و خطرناکترین فلزات هستند که سلامت انسان را تهدید کرده و عاملی برای بیماری سرطان است.

ویژگی یک جوهر مناسب

موادی تشکیل دهنده جوهر باید کاملا تجدید پذیر باشند، در ترکیبات مرکب آن‌ها باید کمتر از موارد آلی فرار که از مواد نفتی تشکیل شده‌اند، استفاده گردد و این مواد تشکیل دهنده‎ی مرکب، نباید هیچ گونه مواد سمی و مضر را دارا باشند.

اگر جوهر از روغن‌هایی مانند سویا، برزک، رزین و کرچک تولید شده باشند، بسیار عالی و مرغوب هستند. همچنین استفاده ازروغن‌های طبیعی که از حیوانات و گیاهان به دست می‌آیند، مانند روغن سویا، روغن ماهی، تالو و غیره که از زمان‌های گذشته نیز در صنعت مرکب سازی به وفور مورد استفاده قرار گرفته است، می‌تواند یک جوهر با کیفیت مناسب را به صنعت چاپ عرضه کند. مرکب‌هایی که این‌گونه طبیعی تولید می‌شوند، بسیار با کیفیت‌تر از روغن‌های نفتی می‌باشند و دلیل اصلی آن هم این است که خاصیت تجزیه پذیری دارند و کمترین میزان خسارت را به محیط زیست وارد می‌کنند و سلامت فرد را در هنگام استفاده از آن تامین می‌کنند.