تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 9, 2023 1:55 ق.ظ

تمامی هد های دستگاه چاپ بنردر ایران

همانطور که میدانید مهمترین قسمت در دستگاه چاپ بنر هد آن هستش که بیشترین میزان اهمیت را در دستگاه دارد اما هد هایی که در دستگاههای لارج فرمت در ایران استاده می شوند تفاوت زیادی با دستگاههای بنر در خارج از ایران دارد به عنوان مثال در ایران سالونت بیس بیشترین خرید و فروش و بیشترین کاربرد را در ایران دارد که سالها پیش در خارج از ایران و در کشور های مدرن از رده خارج شده . حالا میخواهیم به ترتیب در مورد هد های مورد استفاده و موجود در بازار ایران نام ببریم و توضیح مختصری ارائه دهیم .

 

هد زار (zaar)

 

هد زار ساخت کشور انگلیس و اولین هد در دستگاههای لارج فرمت است که سازنده اول آن کشور انگلیس است که موضوع برمیگرده به حدود 35 سال پیش و نکته جالب اینکه همین الان هم در ایران قابل استفاده است و بسیاری از دستگاهها در سایت های مشتری با هد زار فعالیت میکنند . نخستین ورژن هد زار با شماره اختصاری 126 تولید شد که به آن هد زار126 میگویند و علت شماره آخر نام هم بخاطر تعداد نازل های زیر هد است یعنی هد زار 126 دارای 126 نازل و سوراخ زیر هد است . دومین ورژن هد زار که پس از هد زار 126 به بازار امد هد زار 128 بود که دارای 128 نازل زیر هد است و هم اکنون نیز درایران بسیار نمورد استفاده قرار میگیرد این دارای عرض  و پهنای هد حدود 2 سانتی متر و با 128 نازل به بازار عرضه شد که البته در دوران خودش هد بسیار با استقامت و در آن زمان پدیده ای بسیار با ارزش بود . هد زار دیگری که بعد از 128 در بازار ایران ورود کرد هد زار 382 بود که جهش بزرگی نسبت به 128 بود و دارای مشخصات عرض و پهنای چاپ 4.5 سانتی متری و 382 نازل زیر هد بود که با این مشخصات میتواند سرعتی معادل 50 متر در ساعت داشته باشد .

هد سیکو

هد سیکو نیز جزعی از قطعاتی است که بسیار مورد توجه قرار گفت این هد ساخت کشور ژاپن است و همین موضوع میتواند دلگرمی بسیار زیادی برای مصرف کننده باشد . هد سیکو در ایران دارای دو مدل است سیکو 255 و هد سیکو 510 که همانطور که گفته بودیم تعداد وعدد مربوط به تعداد نازل هر هد می باشد . هد سیکو 255 نتوانست مقدار زیادی در ایران ماندگار باشد و در همان زمان ورود بخاطر مشکلات فنی و عدم خدمات پس از فروش مناسب از کار افتاد و از رده خارج شد بطوریکه امروز حدود 10 سالی است که هیچ ارزش و کاربردی نداشته و نخواد داشت ولی هد سیکو 510 با اینکه این هد هم خیلی خدمات پس از فروش و تامین قطعات مناسبی ندارد ولی بخاطر سرعت چاپ و کیفیت خوب و مناسبی که دارد مورد توجه عده ای از چاپچی هاقرار گرفته است .

 

هد کونیکا

 

و اما بهترین هد در چندین سال اخیر در ایران هد کونیکا است که ساخت کشور ژاپن و با کیفیت و قدرت بالا توانسته بهترین کاربرد را داشته باشد که آن هم چهار مدل  دارد مدل 256 و 512 . 1024 و 512آی

که همانطور که در اسامی بالا دیده میشود دارای نازل های بیشتری نسبت به سایر هد ها است و همین موضوع کیفیت و سرعت چاپ را میتواند تا چندین برابر افزایش دهد و بالاترین حسن هد کونیکا پایین بودن گرفتگی نازل هد است که در کونیکا این موضوع به حداقل خود رسیده است

 

هد اسپکترا 

هد اسپکترا در سالهای نسبت دور به جرات بدون رقیب و بی مانند بود در صنعت چاپ که البته امروزه طرفدار خاصی ندارد و خیلی مقرون به صرفه نمی باشد هد اسپکترا هدی است امریکایی که در ایران به صورت دو مدل 128 و 256 بود که در آن زمان که بالاترین هد زار 126 بود هد اسپکترای نوا 256 انقلابی در سرعت و کیفیت بوجود آورد . البته هد اسپکترا به همان سرعت پیشرفت خود را کرده ولی بخاطر تفاوت قیمت و تحریم و دلار و غیره در ایران دیگه واردنمیشود زیرا اگر هد اسپکترا جدید و بروز بخواد به ایران برسد معادل 100 میلیون هزینه خواهد داشت که معادل یک دستگاه با 4 هد کونیکا 512 است . طول عمر هد امریکایی اسپکترا بالای 15 سال بدون افت کیفیت تخمین زده شده 

 

 ( دستگاه چاپ اکو سالونت ) 

 

تمامی هد های بالا که در ارتباط با آنها توضیح دادیم دستگاه چاپ بنر سالونت بیس هستند که تمام اقلام ان را توضیح دادیم و در دستگاههایی که سالونت بیس نیستند و اکو سالونت هستند هم هد هایی مخصوص وجود دارد که قطعا تعداد و مدل های آن بسیار کمتر هستند .

 

 هد اپسون اکو سالونت 

 

بیشترین هد در دستگاه اکو سالونت هد اپسون ساخت کشور چین است که در ایران بیشترین کاربرد را با اختلاف بسیار زیاد دارد زیرا از لحاظ قیمت البته تا چند سال پیش بسیار مناسب بود و همچنین بخاطر کیفیت فوق العاده ای که دارد هم میتوانست چاپی در حد پلاتر و چاپ ایندور ارائه دهد هم قیمت مناسبی داشت که در صورت از بین رفتن هد میتوانستیم به راحتی جایگزین کنیم با یک هد آکبند دیگر . هد اپسون اکو سالونت هم چندین مدل دارد که در قسمت پایین نام خواهیم برد . 

 

هد اپسون dx5 

 

بهترین هد از لحاظ سرعت و کیفیت این هد است که با سرعتی معادل 20 متر در ساعت و پیکولیتر 3.5 بالاترین کیفیت را دارد که البته بیشترین امتیازی که متمایزش کرده با مابقی هد ها طول عمر آن است که حدو 2 سال است و نزدیک به یکسال بالاتر از هد های مشابه خود . این هد ساخت کشور چین است و تهیه آن هم یکی دیگه از مزیت های این هد است زیرا هد های مشابه دیگه که همین قابلیت را دارند پیدا کردن و خریداری کردن آن در ایران کار بسیار دشواری است . 

 

هد اپسون dx7 

 

هد dx7 نیز مانند هد 5 همین مشخصات را دارد و بعد از هد dx5 وارد بازار شد چون در آن زمان هد های 5 دارای قفل بودند و پس از مدتی باید قفل آن را از بین میبردند ولی هد 7 وقتی اومد بدون قفل بود که کار را تا قدر زیادی راحت تر کرده بود ابته بعد از 7 هد اپسون dx5 آنلاک یعنی بدون قفل اومد که از همه بهتر و جدید تر است . هد اپسون 7 را معمولا روی دستگاه های اکو سالونت عرض 3.20 میشه پیدا کرده معمولا عرض 3.20 با هد 7 بسته و اسمبل می شوند . 

 

هد اپسون 4720 

 

هد اپسون 4720 امروزه در سال99 و 1400 در ایران بهترین هد برای دستگاههای چاپ سابلیمیشن محسوب میشود این هد دارای سرعت 35 متر در ساعت است که 15 تا 20 متر از هد های اپسون dx5 و dx7 بالاتر است و از لحاظ قیمت تقریبا 40 درصد ارزانتر از هد های 5 و 7 است البته ناگفته نماند که طول عمر هد 4720 پایین تر از هد 5 و 7 است ولی خب در پلاتر های سابلیمیشن سرعت بسیار مهم است و 15 تا 20 متر سرعت بالاتر میتواند اهمیت بسیار زیادی برای انتخاب دستگاه باشد . همچنین نکته بعدی در ارتباط یا هد 4720 خروجی کار و پروفایل سازی راحت تر در دستگاه سابلیمیشن است نسبت به هد های دیگه به همین خاطر در بین تمام پلاتر های سابلی بیشترین هد را هد 4720 دارد . 

 

هد اپسون متفرقه 

 

هد هایی دیگه هم در بازار ایران وجود دارد که با نام های مختلف مانند xp600 و  xp800  نام برده میشوند یا به عنوان هد 8 و 10 خوانده میشوند که بسیار هد های ضعیف و غیر قابل استفاده ای هستند به همین خاطر ما اکیدا خریداری کردن این هد را کاری اشتباه و غیر قابل توجیه میدانیم .