تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

سپتامبر 25, 2023 7:13 ق.ظ

دستگاه کلندر دستگاهی است که برای چاپ بر روی پارچه هایی که به صورت طاقه و یا کاغذهای بزرگ هستند مورد استفاده قرار می گیرد و این کار به واسطه حرارت با دمای بالا انجام میشود. با حرکت غلطک بر روی سطح انتخابی و حرارت تصعید(تبدیل مستقیم جامد به گاز) این عملیات انجام می شود که به دنبال آن چاپ روی سطح مورد نظر انجام خواهد گرفت.

دستگاه چاپ بنر کلندر حرارت را بصورت غلتکی (دستگاه ترانسفر پارچه) انتقال می دهد. این دستگاه به صورت رولی کار می کند. در ابتدا شما باید پلاتر اپسون در اختیار داشته باشید تا بتوانید طرح مورد نظر را روی کاغذ های مخصوص و با رنگ سابلیمیشن پرینت بگیرید.پرینت می تواند به شکل رول باشد و یا شیت، پرینت گرفته شده را روی میز دستگاه قرار میدهیم و سپس پارچه را روی کاغذ قرار داده و به داخل دستگاه هدایت می کنیم. نمد، پارچه و کاغذ را به دور سیلندر می چرخاند و با فشاری که نمد ایجاد می کند و حرارت سیلندر طرح بر روی پارچه منتقل می شود و باعث انتقال رنگ به روی پارچه می شود.

مشخصات کلی:

۱- دارای سیستم گرمایی روغن داغ به همراه سیلندرهای وکیوم ، طبق استانداردهای “مونتی آنتونیو”

۲- نمد ساخت امریکا

۳- داری سیستم محافظت از نمد در صورت بروز قطعی برق یا مشکل در فشار باد

این دستگاه یکی از معدود دستگاه های چاپ غلطکی حرارتی است که عمل چاپ را بر مبنا تکنولوژی سابلیمیشن انجام می دهد. به همین علت در صنایع دیجیتال به اولین انتخاب بسیاری از شرکت ها تبدیل شده است. هرچند نمونه های گوناگونی از این دستگاه در بازار وجود دارد که شرایط فنی آنها با یکدیگر متفاوت است. دستگاه کلندر یک دستگاه انتقال حرارت به منظور ایجاد چاپ روی سطوح مختلف و به طور ویژه چاپ روی پارچه و لباس است.در بسیاری از منابع از این دستگاه تحت عنوان دستگاه کلندرسابلیمیشن نام برده میشود.

دو ویژگی جالب در دستگاه کلندر وجود دارد که باعث شده از آن به عنوان یک انتخاب مناسب برای کارگاه های چاپ استفاده شود. اولین مورد، استفاده از تکنولوژی سابلیمیشن در این دستگاه می باشد که باعث شده که کار کردن با دستگاه بسیار راحت باشد و اپراتور نیاز به آموزش های حرفه ی و پیشرفته نداشته باشد. دومین مورد آن این است که گرم کردن غلطک دستگاه با کمک روغن داغ انجام می گیرد که این امر باعث یکنواختی حرارت در غلتک دستگاه میشود و چاپ یکپارچه و مناسبی را پیاده می کند.

ویژگی های دستگاه کلندر

این دستگاه دارای 2 ویژگی منحصر به فرد می باشد و آن دو از این قرار است:

1- در دنیای امروز به دلیل استقبال بالا از دستگاه هایی که قابلیت چاپ پارچه و لباس در اندازه های بزرگ و کوچک را دارند باعث فروش زیاد این دستگاه ها شده است که دستگاه کلندر یک نمونه از آن است و توانسته به تنهایی در این مجموعه خودنمایی کند و یک نکته ی قابل توجه در مورد این دستگاه این است که کار با این دستگاه آسان است و نیاز به دانش بالایی برای کار کردن با این دستگاه نیست و یک کاربر به آسانی می تواند با این دستگاه کار کند.

2-چاپ این دستگاه بسیار با کیفیت و یکدست می باشد و علت آن وجود یک روغن در زمانی است که غلطک در حال گرم شدن می باشد و باعث می شود نتیجه ی بسیار دلچسبی بعد از چاپ به دست بیاید.

این دو مورد باعث شده که دستگاه کلندر نسبت به دستگاه های چاپ پارچه دیگر دارای فواید بیشتری باشد و به همین علت تقاضا در این مورد به طبع بالاتر خواهد بود.

دستگاه کلندر سابلیمیشن

دستگاه کلندر از یک غلتک برای انتقال دادن حرارت استفاده می کند و از این دستگاه به عنوان دستگاه ترانسفر پارچه هم یاد می شود. در بیشتر موارد از این دستگاه ها از تکنولوژی سابلیمیشن و بر مبنای انجام تصعید استفاده می شود .در ابتدا در این دستگاه ها از یک غلتک حرارتی استفاده می شود که گرم شدن آن بر مبنای انتقال حرارت به روغن صورت می گیرد. این طراحی خاص باعث می شود که حرارت در سطح غلتک کاملا یکپارچه و یکسان پخش شود و در نتیجه در مرحله چاپ و پیاده سازی بهترین خروجی ممکن را می دهد.

مزیت جالب توجه دیگر دستگاه کلندر این است که کاربری آن بسیار آسان بوده و به همین علت اپراتور میتواند تنها با چند ساعت آموزش برای کار با این دستگاه آماده شود. گفتنی است که در این دستگاه ها از یک سیستم حفاظتی برای محافظت از نمد استفاده شده که در نگهداری و حفظ کیفیت آن تاثیرگذار است و باعث می شود که طول عمر دستگاه افزایش یابد.

پرس حرارتی کلندر

پرس حرارتی کلندر که به نام پرس حرارتی غلطکی نیز معروف است و بخاطر چاپ تصاویر در سایزهای بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.کار اصلی این دستگاه چاپ زدن روی سطح های وسیع همچون طاقه های پارچه می باشد ولی شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که سطح میز مانندی به این دستگاه وصل شده است که کاربران می توانند به وسیله ی آن چاپ هایی روی سطح های کوچک تر را نیز، انجام دهند .

نکات ایمنی استفاده از دستگاه کلندر