تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

می 28, 2023 12:48 ب.ظ

یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارین متریال‎هایی که در چاپ به کار گرفته می‌شود، دستگاه چاپ بنر می‌باشد که با توجه به وزن و بافت آن دارای مدل‌های متفاوت با کاربردهای مختلف است.

جنس بنری که روی بیلبورد قرار دارد با جنس بنر که روی استند نصب می‌شود بسیار متفاوت است. بنری که دارای بافت درشت‌تر و مقاومت بالاتری می‌باشد، در فضای خارجی و در معرض باد استفاده می‌گردد و برای فضاهای داخلی مناسب نیست.

دستگاه چاپ بنر

بافت بنر چاپی

بنر در سه رده بافت 200*300 ، 300*500 و 500*500 توسط شرکت‌های تولیدکننده ساخته و وارد بازار می‌شوند.

-بافت 200*300 مانند کاغذ می‌باشد و به راحتی پاره و غیر قابل استفاده می‌شوند. اما به دلیل اینکه بافت بسیار ریزی دارند، بافت آن‌ها در چاپ مشخص نمی‌شود.

-بافت 300*500 مستحکم‌تر و دارای بافت درشت‌تری می‌باشد که برای فضاهای داخلی مانند غرفه‌آرایی بسیار مناسب هستند. توجه داشته باشید که این نوع بنرها ممکن است در معرض باد شدید پاره شوند.

-بافت 500*500 در معرض باد یا کشش پاره نمی شود و فقط توسط اجسام تیز احتمال پاره شدن بنر وجود دارد. اما وجود این استحکام زیاد باعث درشت شدن بافت بنر شده و به همین دلیل استفاده از آن در فضای داخلی مناسب نمی‌باشد.

کیفیت چاپ توسط دستگاه‌های چاپ

چاپ باید روی بنر‌های مخصوص و مناسب انجام شود و همچنین بافت بنر در کیفیت چاپ بسیار تاثیر گذار است. اگر از بنر‌های نامرغوب و نامناسب استفاده نمایید، کیفیت چاپ را به شدت کاهش می‌دهد و این کاهش کیفیت چاپ، تاثیرات منفی زیادی را برای یک چاپخانه خواهد داشت. باید بدانید بنر‌هایی که دارای استحکام بیشتری هستند، دارای قیمت بالاتری در مقابل با بنرهای ضعیف‌تر می‌باشند.

در ایران به خصوص شهر تهران که مرکز محصولات چاپی در خیابان‌های بهارستان و ظهیرالاسلام می‌باشد، چاپخانه‌ها از بنرهایی با جنس بافت خوب و با کیفیت در چاپ استفاده می‌کنند که این امر باعث بهتر شدن کیفیت چاپ و صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپخانه می‌شود .

بررسی سود و ضرر

اپراتور دستگاه چاپ بنر وظیفه دارد که با برنامه‌ریزی برای چاپ‌های گوناگونی که در یک چاپخانه گرفته می شوند، بنرها را به صورت مرتب، عوض کرده که هر چاپ روی بنر مناسب و مخصوص خود چاپ گردد.

نرم افزار‌های بسیار تخصصی و پیشرفته برای بررسی سود و زیان وجود دارند که قادر هستند موارد مربوط به چاپ را مورد بررسی قرا دهند. استفاده از این نرم افزارها می‌تواند چاپخانه‌ها را متوجه ضرر و سود آن‌ها بکند و همچنین زیان ناشی از سهل‌انگاری و بی‌توجهی آن‌ها به نوع چاپ و نوع بنری که بر روی آن چاپ می زنند، را به وضوح به آن‌ها بیان کند.