تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 5, 2023 5:23 ب.ظ

نوار اینکدر و smo در دستگاه چاپ چیست و چه کارایی دارد ؟

 smo مخفف کلمه surface mount device به معنی قطعا نصب شده بر روی سطح میباشد 

تکنولوژی smo 

نوار اینکدر در پرینتر های چاپ عریض 

نوار اینکدر در پرینتر های عریض نقش بسزایی را ایفا میکند که البته در بسیاری از دستگاههای جدید از تکنولوژی نوار اینکدر استفاده نمیشود . حال میخواهیم به کارایی نوار اینکدر و مشکلات آن توضیخح کاملی دهیم . کار اصلی نوار اینکدر وسیله ای برای شناسایی موقعیت چاپ است یعنی زمانی که میخواهید از طریق کامپیوتر موقعیت و شروع چاپ را مشخص نمایید به وسیله نوار اینکدر انجام خواهید داد و در صورت نبودن و مشکل داشتن این نوار نمیتوان چاپ درست را از دستگاه چاپ بنر خود بگیرید و چاپ ممکن روی هم و نا مرتب زده بشود . نوار اینکدر نواری باریک بصورت شیشه و بسیار حساس است که کریج حرکت خود را روی آن انجام میدهد البته با اینکه نقش کلیدی را در زدن چاپ ایفا میکند ولی از لحاظ قیمت بسیار ارزان و عوض کردن آن کار راحتی است . 

خرابی نوار اینکدر چگونه است ؟

زمانی است که در حین چاپ متوجه میشویم که چاپ انجام نمیشه و یا موقعیت چاپی که در نرم افزار تنظیم شده را چاپ نمی زند ، نوار اینکدر بسیار حساس است یعنی خط و خش اثر انگشت کثیفی و … میتواند کارایی خود را از دست بدهد در بسیار از مواقع با تمیز کردن میتوانیم از آن استفاده کنیم و مشکل آن را برطرف کنیم و در غیر اینصورت باید تعویض شود.

تنظیم ارتفاع کریج 

 یکی از کار های مهمی که در زمان نصب چاپگر های عریض ( پرینتر یا چاپ بنر ) تنظیم ارتفاع کریج است که بسیاری از اهل فن هم متاسفانه به آن توجهی نمیکنند در صورتی که تنظیم نبودن ارتفاع کریج میتواند  باعث پاشش نامنظم و حاشیه دار در متن و عکس میشود . اکر ارتفاع کریج زیاد باشد میتواند پاشش را کاملا منحرف کند و چاپ روی مدیا را از بین ببرد و اگر خیلی نزدیک به مدیا باشد میتواند باعث خرابی هد و از بین بردن کیفیت چاپ شود . برای تنظیم ارتفاع کریج برد باید به مدیایی که در دستگاه چاپ بنر از آن استفاده میکنید توجه کنید یعنی ارتفاع کریج با مدیا رابطه مستقیم دارد و تنظیم آن بصورت میانگین حدود 2 سانت است.