تهران: نــــمایشــگاه دائمـــی، یــــافت آبــــادشرقـــــی، بلـــــوار معلم    |    تماس :587 42 666-021    |    0614 320 0912

ژوئن 9, 2023 2:10 ق.ظ

آیا با اصطلاح overprint آشنایی دارید؟ آیا می دانید تنظمیات overprint به چه صورت برای چاپ با دستگاه چاپ بنر به کار می رود؟ شاید با توجه به نامی که دارد آشنایی نسبی با آن داشته باشید، overprint دقیقا همان چیزی می باشد که از نام آن مشخص است و به آن فکر می کنید.

دستگاه چاپ بنر

نرم افزار مختلفی وجود دارد که برای دستگاه چاپ بنر مورد استفاده قرار می گیرد و تنظیمات overprint در آن انجام می شود که در بیشتر نرم افزارهای طراحی و چاپ این تنظیم نیز وجود دارد که می توانید در طراحی آن را انجام دهید.

Overprint تکنیکی در نرم افزارهای چاپ می باشد که در نرم افزار های طراحی برای دستگاه چاپ بنر به کار می رود بنابراین در این مطلب نیز قصد داریم به طور مفصل به آن بپردازیم.

زمانی که در نرم افزارهای طراحی، رنگی را به صورت overprint انتخاب می کنید، زیر آن رنگ با یک رنگ background یا پس زمینه، overprint خواهد شد و پر می شود.

در صورتی که این کار انجام نشود، با مقداری جابه جایی، سفیدی بین رنگ بالایی و رنگ پس زمینه در هنگام چاپ ایجاد خواهد شد و این موضوع موجب می شود تا نتیجه ی خوشایند نباشد، با توجه به این موضوع به شما توصیه خواهیم کرد تا برای نوشته ها از رنگ مشکی استفاده نمائید و این رنگ را به صورت overprint برای طرح روی بنر به کار ببرید. در صورتی که این روش و تکنیک را در طراحی پیاده سازی نمایید آنگاه موجب خواهد شد حتی در صورت جا به جایی های کوچک در طراحی، طرح شما به سفیدی نزند و در نهایت نتیجه ی چاپ مطلوب خواهد بود.

 

Mono vs. Duotone Color

Duotone و Monotone دو صورت از رنگ هایی هستند که در طراحی به کار می روند و شباهت بسیاری با یکدیگر دارند اما در صورتی که دقت بیشتری در این زمینه داشته باشید متوجه خواهید شد، در ترکیبات با یکدیگر متفاوت می باشند. این دو تصویر به گونه ای می باشند که می توانند به صورت های سیاه و سفید یا رنگی ظاهر گردند. از این تکنیک می توان برای ایجاد یک حس هنری یا قدیمی استفاده نمود.